Programat pentru două zile, Festivalul Primăverii la Giurgiu va avea loc între 27- 28 februarie 2017, după următorul program:
Teatrul “Tudor Vianu” – 27 Februarie
• 10.00 – 18.00 – platoul din fața Teatrului „Tudor Vianu”
Târg de mărțișoare realizate manual de elevi de la școli și licee din oraș, de copii cu dizabilități, copii instituționalizați și artiști plastici giurgiuveni
• 10.30 – 13.30 – scena din fața Teatrului Tudor Vianu
Spectacol muzical coregrafic realizat de Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale și Centrul Cultural “Ion Vinea”
• 14.00 – 16.00 – în incinta Teatrului „Tudor Vianu”
Atelierul lui Pixie (activități creative și dezvoltare personală)
• 16.00 – 18.00 – scena și platoul din fata Teatrului „Tudor Vianu”
Cântec și obicei de 1 Martie – Formația de Folclor Autentic, satul Mechca, Comuna Ivanovo, Bulgaria; Spectacol muzical coregrafic și momente de teatru susținut de elevi de la Palatul Copiilor Giurgiu; Spectacol folcloric de muzică și dans susținut de Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Giurgiu
28 Februarie
• 10.00 – 18.00 – platoul din fața Teatrului „Tudor Vianu”
Târg de mărțișoare realizate manual de elevi de la școli și licee din oraș, de copii cu dizabilități, copii instituționalizați și artisti plastici giurgiuveni
• 10.30 – 13.30 – scena din fața Teatrului „Tudor Vianu”
Spectacol muzical coregrafic realizat de Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale și Centrul Cultural „Ion Vinea”
• 14.00 – 16.00 – în incinta Teatrului „Tudor Vianu”
Atelierul lui Pixie (activități creative și dezvoltare personală)
• 16.00 – 18.00 – în incinta Teatrului „Tudor Vianu” (sala atelier)
Prezentare de modă – ținute de zi și rochii de seara by Alina Iarina; Spectacol muzical coregrafic și momente de teatru susținut de elevi de la Palatul Copiilor Giurgiu; Muzică ușoară din repertoriu internațional – elevi ai Centrului Județean pentru conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale. În cadrul târgului va fi amenajat un stand unde pot fi făcute donații constând în: dulciuri, fructe și jucării.
Pe parcursul celor două zile de spectacol vor avea loc jocuri și concursuri cu premii!
Evenimentul este organizat de Consiliul Județean, prin Centrul de Afaceri Transfrontalier Danubius, Teatrul „Tudor Vianu”, Episcopia Giurgiului, Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale și Consiliul Local prin Centrul Cultural „Ion Vinea”.
Ultima modificare: 27.02.2017 – 00:00 de către Primăria Giurgiu